Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní péče o štěně

25. 3. 2008

Mláďata si zvykají velmi rychle, ovšem vyžadují mnohem více péče, času na výchovu a výcvik. Jsou náročnější na krmení a jeho kvalitu a potřebují více veterinární péče. Dostanete psí miminko, ze kterého láskou, pečlivou výchovou a důsledností získáte nového člena rodiny.

Co potřebují štěňata:

-         první dny být ve stálém kontaktu – vezměte si pár dnů volna.
-         připravte  pelíšek a klidné místo na odpočinek, hračky na hraní, jeho misky na krmení.
-         zkontrolujte prostředí: v bytě, odstraňte z dosahu jedovaté květiny, chemické přípravky, léky, elektrické kabely, na zahradě zabezpečte nádrže, jímky, zkontrolujte řádně oplocení.
-         štěně při nutném přenášení netahejte za kůži nebo za nohy, nemá pevné kosti a klouby, ale jednu ruku vložte pod přední nohy a hruď a druhou ruku vložte pod zadeček a zadní nohy.
-         s novými členy domácnosti jej seznamujte opatrně a nenásilně, od příchodu jej začněte vychovávat: štěně musí strpět vaši manipulaci při česání, prohlížení a čištění uší, očí a zubů, musí vám dovolit vzít mu hračku, pamlsek nebo kost - každý projev nesouhlasu musí být jasně a srozumitelně potlačen! Všichni členové rodiny by měli používat stejné povely a postupy v tom, co je zvířeti povoleno a co není.
-         naučte štěně co nejdříve čistotnosti – štěňata se často vyprazdňují po probuzení a po nakrmení. Buďte trpěliví, za každou včas a na správném místě vykonanou potřebu pejska důkladně pochvalte a odměňte.
-         štěně můžeme koupat za těchto podmínek: ne zbytečně často, používáme kvalitní šampon pro jeho věkovou kategorii, musí  řádně proschnout – jinak hrozí prochladnutí, které je pro štěně nebezpečné! Srst chráníme vhodnými prostředky  před parazity.
-         mláďata krmíme několikrát denně vhodným krmivem. K dostání jsou již různé typy dle věku a velikosti plemene v dospělosti. V případě potřeby po dohodě s veterinářem podáváme výživové doplňky pro správný růst a vývin. Samozřejmostí je celodenně přístup k čisté pitné vodě! Pro zpestření přidáváme tvaroh, vajíčka, jogurty bez příchutí, sýry, nenadýmavou zeleninu, ovoce, vařené libové maso, rýži, ovesné vločky a těstoviny. Nedáváme ostré kuřecí, králičí a rybí kosti, sůl, koření, kakao, čokoládu, cukr. Mléko může způsobit průjem. Uvědomte si, že to co zanedbáte ve stravě v době růstu, později už nedoženete! Kolikrát denně a čím krmit, vám poradí ošetřovatel dle věku štěněte. Při přezubování má štěně potřebu vše okusovat a žvýkat – doporučujeme různé žvýkací kosti.
-         štěně by mělo být několikrát odčerveno a očkováno – dodržujte časové schéma vakcinace, určené vaším veterinářem, tím bude štěně řádně ochráněno proti infekčním chorobám, které pro něj mohou být smrtelné! Vakcinace proti vzteklině je ze zákona  povinná! Při zdravotních potížích (průjem, zvracení, apatie, rýma, pohybové problémy) neprodleně navštivte veterináře, často tím zvířeti i zachráníte život!
-         po řádné kompletní vakcinaci štěně začněte citlivě seznamovat (socializovat) s co největším množstvím podnětů: městským ruchem, s cizími lidmi, dětmi, cyklisty, zvířaty. Se psy jej seznamujte opatrně, měla by to být zvířata zdravá a řádně očkovaná! To, že dospělý pes štěněti neublíží, je nesmysl! Malé štěně učíme chodit na vodítku, je to bezpečnější. Naučte jej přepravovat v různých dopravních prostředcích a připravujte jej na situace, do kterých se může v budoucnu dostat. Doporučujeme navštěvovat cvičiště a naučit psa základním povelům, nevychovaný pes je mnohdy na obtíž.
-         nezapomeňte psa přihlásit na příslušném místním úřadě – vyhnete se sankcím za nesplnění této povinnosti! Štěňata se přihlašují do patnácti dnů od dosažení věku 3 měsíců.
-         venku by měl pes mít vždy obojek se známkou, adresou a telefonem. V případě ztráty zvířete kontaktujte nejbližší útulky, městskou (obecní) policii, váš místní úřad, u  čipovaného psa příslušný registr. Nečekejte, jestli se Vám pes vrátí sám! Podrobné info co dělat v případě ztráty psa naleznete zde

Eveline Jahelková