Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní péče o kotě a kočku

25. 3. 2008

Malá koťata si v novém domově zvykají velmi rychle, ale potřebují více času a péče. Jsou náročnější na výživu a kvalitu krmení, tolik potřebnou pro jejich správný růst a vývoj. Potřebují jemné a citlivé zacházení. Dospělé kočce trvá navykání trochu déle, vyžaduje dostatek trpělivosti. Kočky se při dobré péči dožívají poměrně vysokého věku, proto si vše důkladně promyslete.


Co potřebují:


-         pro dobrý kontakt po příchodu do nové rodiny doporučujeme pár dnů volna, aby se kotě nebo kočka v klidu seznámily s novým domovem a lidmi. S ostatními domácími mazlíčky je seznamujte opatrně, zvláště se psy .
-         pokud bude žít v bytě, odstraňte z dosahu vše, co by mohla shodit, pozor na  jedovaté květiny (kočky je rády okusují). Ukliďte z dosahu různé mycí a dezinfekční prostředky, kabely, léky. Do oken a na balkóny doporučujeme nainstalovat sítě, protože kočky mají rády přehled a vyhledávají vyvýšená místa (okna, parapety), obzvláště pokud bydlíte ve vyšších patrech. Věnujte pozornost také různým škvírám, dutinám a koupelnovým šachtám a světlíkům. Kočky do nich rády zalézají.
-         pokud chcete kotě či kočku k domku, je lepší je na nějakou dobu umístit vevnitř než si zvykne a pouštět  je ven po určité době a pod dozorem. Na zahradě zabezpečte nádrže a bazény, aby do nich kotě nespadlo – dospělá kočka je většinou opatrná.
-         připravte novému přírůstku  pelíšek na klidném místě, do kterého ho několikrát denně ukládejte, aby si zvyklo. Vhodné jsou různé kočičí budky, košíky a kukaně, které pořídíte v každé chovatelské prodejně. Kočky dlouho  rády spí a milují teplo.
-         kočky mají ostré drápky a potřebují si je pravidelně obrušovat – pořiďte jí speciální škrabadlo nebo stačí kousek kmene, popřípadě kus hrubého koberce, který pevně přiděláte, zabráníte tím poškozování vašeho nábytku.
-         připravte dostatečně velkou nádobu s kočičím stelivem, kde se bude zvíře vyměšovat a několikrát jej tam posaďte, aby si to zapamatovalo (nezapomeňte na pravidelné čištění toalety, kočky jsou velmi čistotné). Pokud ji chcete  naučit ven, umístěte toaletu blízko dveří, aby později bez potíží zvíře změnilo místo.
-         misky na vodu a na potravu musí být vždy čisté, voda by měla být po celý den k dispozici! Kotě do 4 měsíců by mělo být krmeno 5 – 6x denně, po 6 měsících 3x, dospělé 2x denně. Snažíme se dodržovat časovou pravidelnost.
-         potrava by měla být čerstvá a dosahovat pokojové teploty. Nedoporučujeme mléko a zbytky od stolu, mohou vyvolat průjem. V prodeji je již mnoho druhů granulí nebo konzerv, určených pouze pro kočky, kupujeme vždy dle věkové kategorie naší kočky. Nekrmíme granulemi pro psy, mají jiné složení a kočky mají jiné nároky na výživu než pes. Kočce můžeme přilepšit nekořeněnými měkkými sýry, bílými jogurty, vařeným rybím a drůbežím masem, vařenou zeleninou,  kvalitním libovým syrovým masem (které bylo nejprve zmrazené), pamatujte, že kočka je masožravec! Nedoporučujeme játra, plíce, slezinu, působí projímavě. Nedávejte  kuřecí nebo rybí kosti, jsou ostré a nebezpečné. Pro kotě a kočku  jsou také vhodné speciální pamlsky, vitamínové doplňky.
-         mluvte klidně, mazlete se s ní, pořiďte jí na hraní různé  míčky, pírka, klubíčka, plyšové myšky, to vše můžete zavěsit na provázky, kotě i kočka bude mít pohyb a zábavu. Na trhu je velký výběr hraček určený speciálně pro kočky.
-         kotě nebo kočku pravidelně kartáčujte (důležité hlavně starších zvířat), u dlouhosrstých je nutné pravidelné vyčesávání. Kočka si olizováním srsti odstraňuje odumřelé chlupy a nečistoty. Sledujte vyměšování. Do trávicí soustavy se olizování mohou dostat odumřelé chlupy tvořící  tuhé chuchvalce (bezoáry), které se mohou nahromadit v žaludku nebo zneprůchodnit střevo a kočka může uhynout. U veterináře je možno zakoupit speciální pastu, kterou preventivně proti ucpání podáváme. Čištění žaludku pomáhá také tráva nebo jiné zelené rostliny (velmi vhodný je šáchor - papyrus), dokonce je možno zakoupit i speciální pamlsky či krmivo. Kočku zvykejte na manipulaci, prohlížení a čištění uší, česání.
-         pravidelně ji odblešujte a odčervujte, očkování proti vzteklině je povinné. Je dobré kotě a kočku včas naočkovat i proti infekčním chorobám, které mohou být smrtelné! Zdravé zvíře je čisté, bez výtoku z nosu a očí, má tuhou stolici a čistou, lesklou srst, je hravé a pravidelně jí. Při jakýkoliv problémech (apatie, rýma, kašel, ztížené dýchání, výtoky z nosu, uší a očí, nechutenství, průjmy, kožní a pohybové problémy) navštivte veterináře. Včasná diagnóza mnohdy zvířeti zachrání život, zvláště malá koťata jsou velice choulostivá. Při manipulaci a čištění jak kočky, tak i její toalety a misek, dodržujte zásady hygieny!
-         pokud nechcete odchovávat koťata, doporučujeme v ranném věku kastraci: předejdete hlasitým projevům při mrouskání, u samic častým porodům, které kočku vyčerpávají a vedou k předčasnému stárnutí, zamezíte problémům s nechtěnými koťaty (ulice a útulky jsou kočkami přeplněné), u kocourů předejdete značkování teritoria silně páchnoucí močí, rvačkám a zranění, problémy s blechami a vnitřními parazity, které si z milostných výletů přinesou domů.
-         kastrovaná zvířata jsou  celkově klidná a pohodová (názor, že kastráti nechytají myšky, není opodstatněný). Kastrovaná zvířata se i více drží u své rodiny a nemají potřebu se toulat. Pokud bude kočka krmena správně, nehrozí její zvýšení váhy po kastraci.
-         na kočku nekřičte, nebijte ji rukou, stačí zvýšený hlas nebo lehké plácnutí novinami, a to pouze když ji přistihnete přímo při nežádoucí činnosti. Kočky samy dají najevo, jestli se chtějí mazlit nebo ne, některé preferují úzký tělesný kontakt, některé jsou velmi nezávislé a samostatné. Nemají rády shon a hluk, ostré světlo a výrazné pachy, nelíbí se jim, když je do něčeho nutíte násilím.
-         pokud máte kočku v bytě a chcete ji brát ven, je možné ji naučit chodit na vodítku – prodávají se speciální kšíry. Je nutné ji to učit již od útlého věku.
-         pokud jedete  na dovolenou, zajistěte si zavčas místo v hotelu nebo hlídání někoho z rodiny. Je-li kočka zvyklá žít v bytě a potřebujete odjet třeba jen na 3 – 4 dny, může zůstat sama, pokud jí připravíte dostatečně  velkou toaletu, misku s vodou a granulemi. Kočky nerady mění svoje teritorium a některé velmi špatně nesou změny místa pobytu. Na přepravu kočky jsou  velmi vhodné pevné plastové a omyvatelné přepravky, zvykejte ji od malička. Nést kočku k veterináři v plátěné tašce, v ruce nebo volně v autě, je nebezpečné, může se leknout, zranit vás a utéct, v horším případě může způsobit dopravní nehodu.
-         kočku je dobré  pro případ ztráty označit mikročipem, je to podmínka i pro vycestování do ciziny.
-         venkovním kočkám nedoporučujeme nosit různé obojky, kočky jsou průzkumníci a atleti, při přelézání plotů nebo lezení po stromech se může zachytit a uškrtit. Pokud obojek použijete, pak je třeba ho spojit tak, aby se snadno vysvlékl, pokud by se za něj kočka někde zachytila (např. spojit konce gumičkou).
-         pokud se vám kočka ztratí, neváhejte a kontaktujte nejbližší útulky, můžete dát i inzerát do místního tisku, po okolí rozneste letáčky s její fotkou – nečekejte až se vám vrátí sama! Podrobné info co dělat v případě ztráty kočky naleznete zde

Eveline Jahelková