Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak přežít se psem Vánoce a Silvestra

19. 12. 2008
Pes, který je celoročně zvyklý na určitý typ krmiva a stravovací režim, bývá zahrnut různými mlsky a lidským jídlem. Náhlá změna ve stravě může však pejskovi přinést zdravotní potíže. Pokud mu chcete trošku přilepšit, neservírujte bramborový salát s řízkem, ani cukroví! Můžete mu dát vařené rybí maso (zcela prosté kostí) nebo libové maso – nejlépe kuřecí.

V obchodech pro zvířata jsou běžně k sehnání pamlsky, dokonce i cukroví speciálně pro pejsky. Dávkujte s rozumem, ne kilo na posezení. Nesprávné krmení přivodí zvířeti žaludeční problémy spojené se zvracením, průjmy a nechutenstvím. Budete mít pokažené svátky starostí o svého mazlíčka a naslednými návštěvami veterinárních ordinací. Vždyt jen kolik lidí každoročně o svátcích skončí se žlučníkovými kolikami a střevními problémy, stejné je to i u zvířat. Pokud máte doma čtyřnohého všežravce, hlídejte i pečlivě cukroví na stolech, pejsci si umí poradit.

Dalším nebezpečím bývá vánoční stromeček. Pro zvířata, zvláště mláďata je to velmi zajímavá věc. Je to blýskavé, visí tam zajímavé a voňavé věci. Pejsci dokáží při chvilce nepozornosti páníčka dokonale stromek očesat, zbaštit čokoládové figurky se staniolem i s háčky. Tato pochoutka může pejska stát život – nestravitelný staniol a háčky mohou poškodit žaludek a střeva. Nemluvě o tom, že čokoláda obsahuje alkaloid theobromin, který je ve velké dávce pro psy smrtelný. Nebezpečné mohou být kabely od elektrických svíček či skleněné ozdoby. Máte-li pejska flegmatika, jásejte, máte li raubíře, věnujte mu pozornost. Stojí za to prožít klidné Vánoce!

Každým rokem upozorňujeme majitele pejsků, aby si v tomto období svá zvířata zajistili. Zábavná pyrotechnika lidi potěší, ale pro velké množství zvířat je to období stresu. Po Silvestrovských oslavách se odchytové služby útulků nezastaví. V lepším případě zatoulané zvíře skončí v útulku, kde si ho šťastný majitel vyzvedne, v tom horším, (ze svých zkušeností to mohu potvrdit), je velmi bolestný pohled na zvířata končící pod koly aut či na kolejích, kdy už jim není pomoci. Jen tuto smutnou zprávu sdělit majiteli, který své zvíře hledá...

Pes má mnohem citlivější sluch a hluk zábavné pyrotechniky pro něj může být velmi nepříjemný.

Někteří psi na něj negativně reagují od mala, někteří po špatné zkušenosti. U některých se negativní reakce objeví až ve starším věku. Psi, kteří prošli speciálním loveckým a služebním výcvikem na něj mohou reagovat pozitivněji.

Ale upřímně: který pejsek ustojí, když mu nějaký zlomyslný člověk hodí petardu při venčení za záda? Vetšinou se pes lekne, zpanikaří a bezhlavě prchá, nereagujíc na volání majitele.

Proto:

 - neberte pejska sebou na ohňostroj a vyvarujte se frekventovaných míst po celý den
- venčete jen na pevném vodítku a obojku, označeném s adresou a kontaktem na majitele
- pokud máte psa u domu, neuvazujte jej, mohl by se v panice uškrtit
- s pejskem níže uvedené rady můžete ,,trénovat“ již před příchodem oslav
- máte li svého psa rádi, vezměte jej sebo do domu a buďte s ním
- odpoutejte nenásilně jeho pozornost nad tím, co se děje venku, třeba nějakou aktivitou která ho baví a na kterou je zvyklý ( např. hra s míčkem )
- zatáhněte závěsy nebo žaluzie, mnoho psů již panikaří ze záblesků za okny, odstraňte z dosahu předměty, o které se může zranit
- psa zbytečně nechlácholte a neuklidňujte, spíše jen po očku pozorujte, někteří psi, pokud svou pozornost začnete přehánět, znejistí
- pokud je to pes, který má opravdu panickou hrůzu je schopen proskočit i oknem nebo skleněnou výplní dveří nebo zvíře které má problémy se srdíčkem a může i zkolabovat, je nutné včas navštívit svého veterináře a zkonzultovat použití různých sedativ nebo homeopatických prepárátů. Nikdy léky neaplikujte sami, veterinář doporučí dle zdraví a váhy psa to, co je vhodné!
- někteří majitelé pejsků mají dobré zkušenosti s různými buničitými tampony do uší, lze je také použít, ale musí být vždy bezpečně vyndavatelné
- pokud víte, že máte psa, který je schopný v panice pokousat, preventivně mu nasaďte náhubek
- pokud má chcete opravdu pomoci, je dobré se pokusit navštívit zkušené výcvikáře nebo renomované zvířecí terapeuty a pomoci postupným výcvikem zmírnit nebo odbourat tuto fobii.

Když se stane to nejhorší a pes vám při venčení uteče, okamžitě se spojte s městskou nebo státní policí, obvolejte okolní útulky a městské či obecní úřady, myslivce a veterináře. Pokud máte psa čipovaného, zkontaktujte i příslušný registr (občas se stane, že nálezce převeze psa do jiného města či okresu). Další rady, co dělat, najdete zde. Nečekejte, až se vám pes vrátí sám a udělejte maximum pro jeho návrat domů.


Eveline Jahelková