Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o dospělého psa z útulku

25. 3. 2008

Zvířata v útulcích mnohdy prošla útrapami, o kterých ani nevíme.¨Přicházejí ve velké většině vyhublá, zanedbaná, nemocná a ve stresu. Jsou najednou bez svého pána a v cizím prostředí.

V útulku jim poskytneme kvalitní veterinární péči, dostatek krmiva, pohlazení a vlídné slovo. Každý pejsek chce ale svého pána. Aklimatizace u štěňat a velmi mladých psů je jednodušší, zvykají si velmi rychle. U starších jedinců to může být déle. Se štěňaty je mnohem více práce a záleží na vás, jakou mu poskytnete výchovu. Starší zvířata jsou klidnější - už mají nějaké návyky. O tom, jak se pes chová k lidem a ostatním psům, vás bude informovat jeho ošetřovatel.

Základní pravidla pro úspěšnou adaptaci v novém prostředí:

 
-         vyšetřete si pár dnů volna, abyste se mohli novému přírůstku do rodiny věnovat co nejvíce.
-         nechte  ho v klidu seznámit se s novým domovem a jeho členy, k tomu vám pomůžou různé pamlsky a hračky určené pouze pro psy!
-         do ničeho psa nenuťte násilím! S koupáním, vyčesáváním a jinou fyzickou manipulací  je lépe počkat než se zvíře trochu rozkouká a seznámí s  rodinou a novým domovem. Pokud je nutná nějaká fyzická manipulace, zpočátku   preventivně při této činnosti nasaďte náhubek, nevíte, jak na vás bude zvíře reagovat.
-         mluvte na něj klidnou intonací, nekřičte a vyvarujte  se prudkých výpadů – může to považovat za útok a zareagovat kousnutím, musí si na vás nejdříve zvyknout!
-         připravte mu v bytě klidné místo na spaní a odpočinek (poučte děti, že  zvíře má nárok na svůj klid a nerušený spánek), nenechávejte psa spát v posteli, na gauči a jiných vyvýšených místech, podpořili by jste jeho výsadní postavení. Přehled o své rodině má mít člověk – vůdce ,,smečky´´ a ne pes.
-         pokud je pes ustájen venku, musí mít dostatečně prostornou zateplenou boudu na suchém místě v závětří a na důkladně oploceném pozemku. Chcete-li jej nechat na pozemku samotného, je v prvních dnech lepší psa za vaší nepřítomnosti zabezpečit před únikem. V žádném případě zvíře nesmí byt  uvázáno na řetězu, to je týrání! Pokud má pes sklony k únikům a je nutné jeho občasné zabezpečení, postavte mu dostatečně prostorný a pevný kotec.
-         psa venčete zásadně na pevném obojku a vodítku, s ostatními psy jej seznamujte opatrně, za pomoci náhubku. Kontaktujte jej se psy zdravými, a o kterých víte, že mu neublíží. U některého psa může adaptace trvat např. i 2 měsíce, proto jej v otevřeném prostoru nepouštějte na volno
-         dospělá zvířata v dobré kondici jsou u nás krmena jednou denně a mají po celý den k dispozici čistou pitnou vodu. Jaké krmení je vhodné pro vaše zvíře vzhledem k jeho  fyzickému a zdravotnímu stavu, vám poradíme. Zvíře by mělo mít vždy čerstvou a pestrou stravu, přiměřenou k věku, klid při krmení a čistou vodu po 24 hodin k dispozici. Krmení psa přizpůsobte jeho režimu – pokud má hlídat, krmte v době klidu a odpočinku – velká plemena jsou náchylná k přetočení žaludku (plný žaludek se při prudkém pohybu přetočí a zaškrtí, pokud se neprodleně tento stav chirurgicky neřeší, pes v bolestech uhyne).
-         noví pánečci mají tendence psa rozmazlovat různými kořeněnými pamlsky, které nejsou určeny pro zvířata. Jakákoliv prudká změna ve stravovacích zvyklostech vede k zažívacím potížím a návštěvě veterináře. Psům škodí koření, čokoláda, kakao, cukr, ostré drůbeží, rybí a králičí kosti, sůl ve velkém množství může i zvíře zabít! Mléko u většiny psů způsobuje průjem Luštěniny, květák a zelí se hůře tráví, mohou vyvolat nadýmání a trávicí poruchy. Pokud chcete psa převést na jiný typ stravy, než kterou byl dosud krmen, začněte pozvolna.
-         hned od začátku zvykejte psa na určitý režim dne, věnujte mu dostatek času na venčení, možnost pohybu venku při hrách, seznamování s psími a lidskými kamarády. Zároveň jej vychovávejte a naučte běžným povelům, které jsou nutné především pro život ve městech. Váš pes by měl zvládat: přepravu v dopravních prostředcích, základní povely, nevláčet vás na vodítku a nenapadat ostatní psy, lidi a zvířata. Pokud má pes tyto tendence a víte že s ním máte problém, měl by nosit náhubek! V žádném případě nedovolte, aby takové zvíře venčily děti a slabší jedinci kteří ho nezvládnou! Jestli si nevíte rady s jeho výchovou a výcvikem, rádi Vám poradíme, popřípadě vás zkontaktujeme s profesionálními kynology. Nevychovaný pes je velký problém, a časem může být na obtíž. I když váš pes nic neumí, snažte se a dejte mu šanci, aby nemusel zpět do útulku. O zvířata je u nás velmi dobře postaráno, ale každý si zaslouží  svou vlastní  rodinu  pro kterou bude žít. Pes je na člověku velmi závislý, potřebuje každodenní péči a  pohlazení. Psa nikdy nebijte rukou ani vodítkem, ztratí ve Vás důvěru a budete mít problém psa k sobě přivolat. Pokud musíte psa za něco potrestat, musí to být přímo při nežádoucí činnosti, pozdější trest pes nepochopí. Pes se velmi dobře orientuje z intonace vašeho hlasu , mimiky a postavení těla.
-         pečujte pravidelně o jeho oči, uši, drápky, srst - chraňte před blechami, klíšťaty, vyčesávejte a koupejte dle potřeby – stříhání svěřte raději odborníkovi. Psi kteří žijí venku, línají (mění svou srst ) zpravidla 2 x do roka, pes který žije v bytě, líná celoročně. Zvýšenou péči věnujte pejskům ve městech v zimním období při solení vozovek – po návratu z procházky řádně opláchněte psovi tlapky a ošetřete speciálním krémem (sůl tlapky a meziprstí rozežírá). V mrazech nenechávejte zvíře dlouhodobě uvázané na jednom místě, hrozí mu prochladnutí a zdravotní komplikace. V letních obdobích pozor na zavírání  psa v autě, může se rychle přehřát a následný je kolaps a úhyn. Pravidelně odčervujte, zabezpečte jeho ochranu proti infekčním chorobám očkováním a přeočkováním – vakcinace proti vzteklině je ze zákona povinná! Při zdravotních potížích (průjem, zvracení, apatie, rýma, nechutenství, pohybové potíže) neprodleně navštivte veterináře, mnohdy  zvířeti zachráníte život!
-         pokud si pořídíte fenku a víte že jí nejste schopni v době hárání uhlídat (feny hárají 2 x do roka, některá plemena pouze 1x), je lépe ji nechat vykastrovat (nechtěných štěňat jsou pořád přeplněné útulky). Kastraci v ranném věku preferují i veterináři, snižuje se riziko výskytu nádorů mléčné žlázy a zánětů dělohy. Kastrace u psů se v některých výjimečných případech provádí při velmi dominantním agresivním chování. Nemělo by to být náhradním řešením u psů  místo řádné výchovy a výcviku, který jim majitel nebyl schopen poskytnout! Názor, že kastrované zvíře automatický ztloustne, není opodstatněný. Při zajištění správné krmné dávky a dostatku pohybu se nic nezmění.
-         nezapomeňte psa včas přihlásit na příslušném místním úřadě – vyhnete se sankcím za nesplnění této povinnosti. Psa je nutné přihlásit do patnácti dnů (dle místní vyhlášky).
-         venku by měl pes mít vždy obojek se známkou, adresou a telefonem! V případě ztráty zvířete kontaktujte nejbližší okolní útulky, městskou policii, Váš místní úřad, u čipovaného psa  příslušný registr. Nečekejte, jestli se Vám pes vrátí sám!
 
Pes potřebuje tvůj čas, péči a lásku po celý život, pokud mu to nemůžete poskytnout, pořiďte si radši televizi!

Eveline Jahelková