Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak úspěšně přežít se psem zimu

19. 12. 2008

Zima a sníh velké většině pejsků vybavených huňatým kožíškěm nevadí, rádi si zadovádí ve sněhových závějích. Některá plemena, třeba typu malamut, mají určitě toto období radši než letní úmorná vedra. Je na nás rozumně posoudit, jak je náš pejsek dispozičně vybaven. Zvýšenou pozornost věnujeme plemenům krátkosrstým (hlavně malým, které snáze prochladnou) nebo psům starším, nemocným, a hlavně psům, kteří mají problémy s pohybovým aparátem, ledvinami, či je pobolívají záda. Za to, že jim preventivně pořídíme pokrývku (či oblek), se vůbec nestyďte! Jde přece o jejich zdraví!

Mnoho majitelů psů žije ve městech, kde je samozřejmostí udržování komunikací solí. Ta dokáže napáchat velké škody na psích tlapkách, meziprstí či bříšku i slabinách, obzvláště u krátkonohých plemen. Po každé procházce čistou vodou omyjte psovi ,,podvozek“, pečlivě osušte a tlapky ošetřete krémem, který bez problémů seženete u veterináře či v obchodech pro zvířata. Určitě víte, jak bolí rozpraskaná kůže na patách, pes je na tom stejně. Vyvarujte se také v mrazech dlouhodobých úvazů před obchody (my - ženské tam dokážeme strávit i hodiny)!

Někteří psi s oblibou požírají sníh a led. Zakažte jim to! Žaludek není ze železa a hodně pejsků na to doplatí záněty a průjmy a vy poté následně výdaji za veterináře. Pokud máte pejska u domu, dávejte pozor v garážích na volně přístupné nemrznoucí směsi do aut. Jsou nebezpečné, a pokud je pes požije, může to mít nedozírné následky na jeho zdraví, u citlivějších jedinců může přivodit i smrt.

Jestli bydlíte se psem v bytě, má na zimu vystaráno. Pokud žije pes na zahradě, je samozřejmostí mít pro něj dobře zateplenou boudu vhodné velikosti, umístěnou v závětří. Pravidelně mu kontrolujte podestýlku, aby byla suchá a byl jí dostatek. Několikrát denně kontrolujte možnost napájení, pes by měl mít vodu k dispozici 24 hodin. Důležité je také krmení. Musí být kvalitní, nutričně vydatné, aby pokrylo výdej energie, kterou pes v zimě vydává. Krmení by mělo být čerstvé, nenechte jej žrát zmrzlé potraviny.

Poslední léta bývají zimy docela mírné, nenechte se ukolébat, že blechy spí! Blechy nikdy nespí! I v tomto období psa ošetřujte proti parazitům, jak vnějším, tak i vnitřním – to by mělo být samozřejmostí po celý rok.

Pokud napadne sníh a začne mrznout, mnoho lidí se svými čtyřnohými kamarády vyráží na toulky přírodou. Buďte opatrní na zamrzlé nádrže, řeky. Led nemusí být všude silný a může se pod psem prolomit. Pozornost věnujte také lesní zvěři. Ta je vyhladovělá, stahuje se blíže k lidským obydlím. Pokud je váš pes vybaven silnými loveckými sklony a nemáte ,, vypilované“ přivolání, může také v honbě za zvěří zmizet, a pokud ho načape myslivec, může špatně skončit.

Na závěr dobrá rada pro majitele pejsků, kteří mají stejnou váhovou kategorii jako jejich mazel a pes je tahá na vodítku – vyhněte se chůzi po zledovatělých plochách – pro psa to může být ,,bžunda,“ pro vás výdaje za poplatky na chirurgii. ;-)


Eveline Jahelková